از روزگاران بسیار دور، مردم کشورهای مختلف جهان، از فرهنگ‌های مختلف، جشنواره‌های مختلفی را بر حسب باورها و اعتقاداتشان برگزار می‌کنند. این روزها نیز با پا گذاشتن به عصر جدید، جشنواره‌های مردمی جدیدی با شکلی متفاوت شکل گرفته‌اند.

در ایران خودمان نیز جشنواره‌های مردمی متفاوت و متنوعی برگزار می‌شود. نمونه آن مراسم «چهارشنبه سوری» است که هرچند دیگر رنگ و بوی سنتی خود را از دست داده است، اما یک جشنواره مردمی کاملاً ایرانی است. یا نمونه دیگر آن مراسم «نخل گردانی» در یزد در ظهر عاشورا است.

در این یادداشت قصد داریم شما را با محبوب‌ترین و معروف‌ترین جشنواره‌های مردمی جهان آشنا کنیم. پس ببینید و بخوانید از ۲۰ جشنواره مردمی محبوب در دنیا؛

جشنواره بالون آلبوکوئرکو (Albuquerque International Balloon Fiesta)


این جشن هرسال در اوایل پاییز و اولین روزهای اکتبر، طی ۹ روز در نیومکزیکو در ایالات متحده برگزار می‌شود. در این جشنواره حدود ۷۵۰ بالن به پرواز درمی‌آیند. زیبایی، بزرگی و خلاقانه بودن بالون‌ها، معیاری برای انتخاب بالون‌های برتر است.

جشنواره مرد سوزان (Burning Man)

این جشن که برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ برگزار شد، همه ساله و طی یک هفته در اواخر تابستان و اولین هفته سپتامبر برگزار می‌شود. دلیل نام‌گذاری این جشن به نام «مرد سوزان»، سوزاندن یک مجسمه حصیری پوک، در روزهای پایانی این جشنواره است. این جشن که در صحرای نوادا برگزار می‌شود، حالا منطقه‌ای اختصاصی شبیه به شهر با نام «بلک راک سیتی» در اختیار دارد.

در ایام برگزاری این جشن، مردمی که به این جشن آمده‌اند، بدون در نظر گرفتن قواعد اجتماعی، کاملاً آزادانه رفتار کرده و هرطور که دوست داشته باشند در این منطقه زندگی می‌کنند. در روزهای برگزاری این جشن هرگونه دادوستد با پول ممنوع است.

در سال ۲۰۱۰ حدود ۵۰ هزار نفر در این جشن شرکت کردند.

کارناوال ونیز (Carnevale di Venezia)


کارناوال ونیز که یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین جشن‌های مردمی جهان است، هر ساله به مدت ۱۱ روز، در ماه فوریه و ۵۸ روز مانده به جشن عید پاک در ونیز برگزار می‌شود.

در این جشن شرکت‌کنندگان ماسک‌هایی به صورت می‌زنند تا تفاوت بین فقیر و غنی را از بین ببرند.

جشن کاسکاموراس (Cascamorras)


دو شهر گادیکس و بازا، در گرانادای اسپانیا قرار دارند. طی افسانه‌ای مشهور مردم این دو شهر طی یک اختلاف با یکدیگر جنگ کرده‌اند. اکنون و پس از گذشت سالها، جشنی نمادین از مبارزه مردم این دو شهر با یکدیگر برگزار می‌شود که طی آن مردم یکدیگر را با رنگ سیاه می‌کنند. هر ساله مردم زیادی از شهرهای مختلف اسپانیا در این جشن شرکت می‌کنند.

روز مردگان (Día de Muertos)


روز مردگان جشن ملی مردم مکزیک برای از دست رفتگانشان است. این جشن هر ساله از ۳۱ اکتبر تا ۲ نوامبر و به مدت ۳ روز برگزار می‌شود. در روزهای برگزاری این جشن تمامی ادرات و بانکها تعطیل هستند.

در این جشن مردم بر سر مزار از دست رفتگانشان رفته و بر قبور آنها دسته گل وشمع قرار می‌دهند. این جشن همراه با مراسمی خاص با پوشش ویژه و نقاشی صورت همراه است. گفته می‌شود تاریخ برگزاری این جشن به دوره آزتک‌ها باز می‌گردد.

جشنواره موسیقیایی جنگل الکتریک (Electric Forest Festival)


در این جشن که اخیراً راه اندازی شده است، هر ساله مردم در روثبری میشیگان گرد هم می‌آیند و از اجرای گروه‌های موسیقی الکترونیک و جَم لذت می‌برند.

در سال ۲۰۰۸ حدود ۵۰ هزار نفر در این جشن شرکت کردند.

جشنواره فیل (Elephant Festival)


این جشن همه ساله در شهر جاپر در ایالت راجاستان هند برگزار می‌شود. در این جشن که در بخش‌های رقص فیل و نقاشی فیل برگزار می‌شود، شرکت کنندگان فیل‌های خود را با رنگ و منسوجات تزئین کرده و به جشنواره می‌آورند.

جشنواره گارما (Garma Festival)


جشنواره گارما مربوط به بومیان استرالیا است. این افراد، هر ساله و در زمانی معین جشنی سنتی که مربوط به آیین‌های قدیمی آنها است را اجرا می‌کنند. این جشن شامل رقص و مسابقه‌هایی ویژه است.

جشنواره هنرهای اجرایی معاصر گلاستونبری (Glastonbury Festival)
این جشن که بیشتر با نام گلاستونبری یا گلاستو خوانده می‌شود، بزرگترین جشنواره مردمی در فضای باز است. محوریت اصلی این جشنواره موسیقی است، اما علاوه بر موسیقی شامل رقص، تئاتر، سیرک و … نیز می‌شود.

در سال ۲۰۰۵ بیش از ۱۵۰ هزار نفر در این مراسم شرکت کردند.
هولی یا جشنواره رنگ‌ها (Holi)هولی جشنواره باستانی هندوهاست. این جشنواره هرسال در واپسین روزهای زمستان و اولین روزهای بهار و در شهر‌های هندونشین هند، پاکستان و نپال برگزار می‌شود. در این جشن مردم در مکان‌هایی خاص تجمع کرده و با پاشیدن رنگ به سوی یکدیگر، پایان زمستان و آغاز بهار را جشن می‌گیرند. اجرای موسیقی و رقص و پایکوبی از دیگر قسمت‌های این جشنواره است.
جشنواره مجسمه‌های شنی (International Sand Sculpture Festival)

بزرگترین جشنواره مجسمه‌های شنی در دنیا، هر ساله در شهر پرا در پرتغال برگزار می‌شود. مساحت محل برگزاری این جشنواره حدود ۱۵ هزار متر مربع است و حدود ۶۰ هنرمند با ۳۵ هزار تن شن، اقدام به خلق آثار هنری خود می‌کنند.
اینتی ریمی یا جشنواره خورشید (Inti Raymi)


اینتی ریمی، جشنی مذهبی مربوط به دوره امپراطوری اینکا بوده است. این جشن که یکی از ۴ مراسم اصلی آن دوره بوده، در بزرگداشت خورشید و به مناسبت سال جدید برگزار می‌شده است. این جشن در کوتاه‌ترین روز سال و از طلوع تا غروب آفتاب برگزار می‌شود.

همچنان و پس از سال‌ها در پرو، این جشن در بزرگ‌ترین معابد مربوط به دوره اینکا برگزار می‌گردد و همه ساله گردشگران زیادی را به منطقه جذب می‌کند. این جشن شامل موسیقی و رقص و همچنین پوشش لباس‌های رنگارنگ و استفاده از ماسک‌های سنتی است.

لا توماتینا (La Tomatina)توماتینا جشنواره‌ایست که هر ساله در آخرین چهارشنبه ماه اوت در نزدیکی والنسیا در اسپانیا برگزار می‌شود. ده‌ها هزار نفر از اقصی نقاط جهان در این جشنواره گرد هم آمده تا یکصد تن گوجه فرنگی را در یک نبرد خیابانی به سوی یکدیگر پرتاب کنند.

جشنواره فانوس (Lantern Festivals)

این جشن که در آسیای شرقی برگزار می‌شود، ریشه اصلی‌اش در چین است. تاریخچه جشن فانوس به ۲۰۰۰ سال پیش و امپراطوری هان بازمی‌گردد. در این جشن که در پایان جشن سال نو چینی برگزار می‌شود، شرکت کنندگان فانوس‌هایی در دست گرفته و راهپیمایی می‌کنند و در پایان بالون‌هایی کوچک و روشن را به پرواز درمی‌آورند.

جشنواره موسیقی رین‌فارست (Rainforest World Music Festival)


این جشنواره موسیقیایی، طی سه روز در در شهر کوچینگ در مالزی برگزار می‌شود. در این جشنواره گروه‌های موسیقی مختلف از سرتاسر جهان گردهم‌امده و به اجرای موسیقی می‌پردازند. این جشنواره که به یکی از بزرگترین جشنواره‌های موسیقی دنیا شهرت پیدا کرده است، همه ساله حدود ۳۰ هزار نفر را جذب خود می‌کند.

جشنواره برف ساپورو (Sapporo Yuki-matsuri)


جشنواره برف ساپورو، جشنواره‌ای سالیانه است که هر سال طی هفت روز از ماه فبریه در شهر ساپورو در ژاپن برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در این جشنواره، با یخ و برف اقدام به ساخت مجسمه می‌کنند. در حال حاضر این جشنواره یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های مجسمه‌های یخی در دنیاست و سالیانه حدود ۲ میلیون نفر را به ساپورو جذب می‌کند

جشن آپ هلی‌آ (‌Up Helly Aa)

این جشن، مراسمی سنتی است که همه ساله و در اواسط زمستان در شهر شتلند اسکاتلند برگزار می‌گردد. مراسم برگزار شده در این جشن ریشه در باورهای تاریخی مردم منطقه‌شان دارد. در این مراسم به صورت نمادین کشتی‌ای سوزانده می‌شود.
جشنواره شب‌های سپید (White Nights Festival)همانطور که می‌دانید، در سن پترزبورگ تابستان‌ها تمام اوقات روز آسمان روشن است و به همین دلیل به این شب‌ها، شب‌های سپید می‌گویند. همه ساله جشنواره‌ای فرهنگی هنری در سن‌پترزبورگ برگزار می‌گردد و هنرمندان و علاقمندان فراوانی را جذب خود می‌کند. این جشنواره شامل موسیقی، رقص، باله و … می‌باشد. این جشنواره بزرگ‌ترین جشنواره مردمی روسیه است که سالیانه بیش از یک میلیون نفر را جذب خود می‌کند که اکثریت آنها را دانش‌آموزان و دانش‌جویان تشکیل می‌دهند.
جشنواره نور زمستانی (Winter Light Festival)

همه ساله در شهر کوانا ژاپن، پارک نابانا نو ساتو، با تزئین شدن با بیش از هفت میلیون لامپ ال‌ای‌دی کوچک، آغاز زمستان را جشن می‌گیرد. این لامپ‌ها به وسیله باطری‌هایی تغذیه می‌شوند که به وسیله نور خورشید در روز شارژ می‌شوند.

منبع فارنت